O tem, zakaj tudi prvovrstna, svetovno priznana kozmetika ali kozmetična nega nekaterim pomaga, na nekatere pa nima učinka ali celo vpliva negativno, smo se pogovarjali z dermaestetičarko Valentino Cvetkovič, ki nam je podala koristno rešitev, ki skrb za nego kože postavlja na popolnoma drug nivo.
Marsikatera predstavnica nežnejšega spola je verjetno že kdaj dobila priporočilo za kakšno neverjetno, skorajda že “čudežno” zadevo, ki naj bi odpravila ali vsaj omilila določeno nepravilnost (gubice, ogrce, luščenje kože ali kaj podobnega).
A glej ga zlomka…
Ta izdelek, preparat ali tretma, ki ga njena prijateljica, znanka ali neka vplivnica kar ni mogla prehvaliti, na njej ni deloval.
Za nameček ji je morda celo poslabšal stanje kože in ji na obrazu pustil – na pogled neprivlačno – rdečico.
Ali pa se je soočila z neprijetnim zategovanjem kože, morebiti celo srbečico.
Morda so ji obraz prekrili neprivlačni mozolji – kjub temu, da je že svetlobna leta stran od pubertete.
In kot že mnogokrat do sedaj, je “neverjeten” tretma proglasila za “larifari” ali “čudežno” stekleničko poimenovala “marketinški nateg”.
Toda…
In kako lahko preprečimo, da bi se to pripetilo tudi nam?
Ko smo Valentino povprašali o tem, je najprej izjavila, da – v kolikor seveda govorimo o kakovostnih, dermatološko preverjenih izdelkih ali klinično testiranih postopkih – ni problem v samih izdelkih/tretmajih. Niti ni problem v uporabnikovi koži…
“Problem je v kombinaciji – stranke (v Valentininem lepotnem salonu, o.a.) nam večkrat razlagajo o svojih predhodnih slabih izkušnjah s kozmetiko ali nego, a težava je v tem, da so pri uporabi le-te izhajale zgolj in samo iz svojega tipa kože.
Že zdavnaj pa ni več dovolj, da – na podlagi površinskega opazovanja kože – ugotovimo, da imamo suho, mastno, mešano ali normalno kožo. Malo utopično bi bilo verjeti, da lahko vse ljudi, glede na kožo, razdelimo na zgolj 4 skupine. In potem, če uporabljaš zase neustrezen preparat, nastopijo težave…”
Številne uporabnice kožo čistijo prevečkrat in/ali s premočnimi čistilnimi sredstvi, kar – po besedah dermaestetičarke – vodi do poškodovane kožne bariere (ki je t.i. obrambni ščit kože).
Ta je zaradi neustreznega čiščenja bolj prepustna za škodljive dejavnike iz okolja – v praksi se to sčasoma zrcali v obliki rdečice, pigmentnih madežev, suhe in občutljive kože itd.
Kisline so v kozmetični negi pogosto uporabljene, saj lahko pomagajo izboljšati teksturo kože in zmanjšati pigmentne nepravilnosti.
Vendar pa lahko pri nekaterih uporabnicah povzročijo negativne reakcije, kot so rdečica, srbenje ali draženje.
Če recimo na kožo, ki je poškodovana oz. vneta (ima porušeno kožno bariero) nanašamo kisline, je posledica še dodatno vnetje – namesto gradnje kolagena, ga razgrajujemo.
Valentina navaja primere strank z mastno kožo, ki so pozorne zgolj na to, da je kozmetika primerna za mastno kožo in posameznice z občutljivo kožo, ki za vsak slučaj izbirajo izključno kozmetiko z najosnovnejšimi neagresivnimi sestavinami.
“Zakaj? ker si česa drugega ne upajo uporabiti (saj nimajo zadostnega znanja o svoji koži), tudi če imajo kakšne druge nepravilnosti oz. bi lahko z aktivi v izdelkih svojo kožo izboljšale.”
Upoštevanje zgolj in samo tipa kože pa je – milo rečeno – žalostno, še pravi Valentina.
Na trgu je namreč poplava preverjenih, dermatološko testiranih kozmetičnih izdelkov, ki vsebujejo nešteto koži prijaznih aktivnih učinkovin.
Če samo pomislimo na vse oglase z, denimo, hialuronsko kislino, ceramidi, koencimom Q10, retinoidom, vitaminom C in E, niacinamidom, raznimi izlečki olj, aloe vere ipd., lahko hitro ugotovimo, kam je kozmetična industrija napredovala in koliko je priložnosti za izboljšanje stanja kože, še pove Valentina.
Cvetkovičeva nam razlaga primer glede kože, ki je ciklično mastna:
“Marsikatera stranka ve, da ima mastno kožo, zato si obraz čisti z agresivnimi čistilci, po možnosti večkrat dnevno.
Ob tem še 1-krat mesečno hodi na nego mastne kože in potem se sooči s pretiranim proizvajanjem sebuma, torej loja.
Nakar pride k nam in ji povemo, da si je to nevede povzročila sama – koža na agresivna sredstva reagira z obrambo – sebumom, proti kateremu smo se v prvi vrsti borili.
Jaz ji nato lahko predpišem ustrezno nego in ji priporočim ustrezne izdelke, ampak če bi ona imela to znanje pravočasno, težava niti ne bi nastopila”.
Kot smo lahko izvedeli, je tehnologija v kozmetiki tako kot povsod drugje – lahko nam neverjetno koristi, če jo znamo uporabljati, v nasprotnem primeru pa nam lahko naredi ogromno škode.
Konec koncev nam zdravniki tudi ne predpišejo tablet za slabokrvnost brez ustrezne krvne slike – zakaj bi bilo pri koži drugače?
Potrebujemo torej poglobljeno “sliko kože”.
Dermadiagnostika je poglobljena analiza kože, ki se izkaže za izjemno koristno v primeru “pridruženih” stanj.
Za posameznico lahko na podlagi dermadiagnostike izvemo, da ima recimo nizek nivo kolagena, ali nagnjenost k ekcemom, na podlagi ugotovitev pa ji kozmetičarka priporoči zanjo ustrezne izdelke in tretmaje (ki so seveda hkrati primerni za njen tip kože).
Dermadiagnostika bi lahko denimo pokazala tudi poškodovano kožno bariero. Ob uporabi izdelkov, ki imajo čudovite močne sestavine, a je ena od njih takšna, da dokazano ruši kožno bariero, lahko koži naredimo več škode kot koristi.
Poudarek je na besedi LAHKO, ker je vsaka koža drugačna – niti 2 posameznici nimata povsem enakih kožnih meritev.
In ravno zato je personalizirana nega ključnega pomena – pomembno je, da poznamo točno stanje kože in da redno spremljamo spremembe.
“Ena od mojih zaposlenih kozmetičark se je enkrat pošalila, da je dermadiagnostika tako učinkovita, da bi jo potrebovala še za diagnozo moških. Šele poglobljena analiza ti namreč pove, kakšni “problemi” se skrivajo v globini, kaj lahko glede na rezultate pričakuješ v naprej, kaj TI delaš narobe in kaj morda niti ni tako slabo :)”
Na kratko – NE. Na tržišču je veliko različnih naprav, s katerimi strokovnjaki izvajajo analize kože, vendar so le-te pomanjkljive in rezultati niso realni.
Valentina nam razloži, da je naziv dermadiagnostika v resnici avtorski naziv podjetja Aikon, ki je zastopnik za napravo blagovne znamke Cortex, ki jo uporabljajo v njihovem salonu Wellness Paradiso.
Tako da ostali izvajalci, ki nimajo te naprave, pri svojih analizah kože niti ne smejo uporabljati izraza “dermadiagnostika”.
Po mnenju naše sogovornice je Cortex DermaLab med napravami za poglobljeno analizo kože kot Ferrari med avtomobili.
Izključno z ultrazvokom se vidi stanje kolagena, glavnega gradnika kože, pove Valentina.
Vidi se, kje je kolagena več, kje ga je manj in kakšna je njegova intenziteta (ta je odvisna seveda tudi od starosti).
“Opazimo recimo primerjavo, kako je koža manj čvrsta in elastična tam, kjer je bolj posončena (vidi se stanje fotopoškodb), kjer je izpostavljena zunanjim dejavnikom oz. je bila na njej uporabljena neustrezna kozmetika,” še doda ga. Cvetkovič.
Na podlagi tega dobi kozmetičarka ali dermaestetičarka informacijo o tem, kako stanje kože “popraviti”:
Cvetkovičeva nam še razloži, zakaj je pomembno, da ultrazvok pokaže tudi debelino kože:
“Ta nam pride prav pri izvajaju tretmajev kot sta microneedling (vemo kdaj se z iglicami nahajamo na pravi globini) in kemični piling.”
Ker se z ultrazvokom izmerijo tudi fotopoškodbe kože, pa na ta način izvemo, če je hiperpigmentacija nastala kot posledica izpostavljenosti UV žarkom ali ne.
Lahko gre namreč tudi za posledico vnetja pri aknah ali pa za t.i. melazmo, pri kateri se prav tako pojavljajo temni madeži, a nastane kot posledica hormonov.
Vsekakor ne, ker bi s tem dobili samo vpogled v trenutno stanje kože (in predvideli napredek) ne bi pa dobili informacije o vzroku kožnih težav…
Cortex DermaLab recimo izmeri transepidermalno izgubo vode in pH kože, da vidimo ali je kožna bariera porušena.
S Cortex-om izvemo, ali je povečan eritem (rdečica, ki pomeni vnetje, to pa pomeni razgradnjo kolagena).
Naprava meri tudi sebum (če so naše lojnice preveč aktivne, lahko to pripomore k temu, da se nam pričnejo pojavljati akne itd. in s tem je spet povezana uporaba specifičnih izdelkov).
Ugotovimo še, v kateri fototip spada posameznica glede na stopnjo pigmenta melanina (vezanega na že omenjene fotopoškodbe kože), izmerimo elastičnost, vlažnost kože…
“Pomembna je kombinacija vseh meritev, da ugotovimo zakaj prihaja do razgradnje kolagena (če res prihaja), torej ali so to denimo UV žarki ali razlog tiči drugje…”
Potem pa je tukaj seveda še pregled z mikrokamero, ki ima kar 50-kratno povečavo in nam nekako razkrije “prihodnost kože”.
S kamero vidimo stanje kože, ki se ne vidi s prostim očesom – recimo pigmentne nepravilnosti, zaprte komedone (ogrce) in stanje kapilar.
Z iskanjem vzroka kožnih težav in s pravilnim načrtom nege kože lahko torej hkrati saniramo že nastalo škodo in skrbimo za preventivo – preprečujemo poslabšanje stanja kože v prihodnosti.
S pomočjo Cortex DermaLab glede na vse te informacije lahko strokovnjaki nege kože…
Težko pa “nadzirajo” našo uporabo izdelkov oz. ne-upoštevanje navodil – recimo laično stiskanje mozoljev ali ogrcev namesto uporabe globinskih pilingov ali še bolje preparatov, ki intenzivno čistijo globlje plasti kože.
“Za ta del mora poskrbeti uporabnica sama,” opozarja Valentina
Če je “krivec” za trenutno stanje kože dolgotrajna izpostavljanje soncu, lahko to privede tudi do t.i. elastotičnih gubic – te gubice torej nastanejo kot posledica UV poškodb na elastinu, gradniku kože.
Težava teh gubic je, da so zelo neodzivne na različne tretmaje, saj je v tem primeru upad kolagena tako velik, da se ga težko spodbudi k sintetiziranju.
Še težje je, če je uporabnica že v menopavzi, ko nastopi močan upad estrogena, zato Valentina priporoča, da se za dermadiagnostiko ter posledično izboljšanje svoje kože in “boostanje” kolagena odločimo čimprej.
©2023 Wellness Paradiso. Vse pravice pridržane.